Ерик Гофман друштво посматра као позорницу,поредећи људе са глумцима а свакодневне животне ситуације са сценама позоришта зависно од места,времена и присуства других,односно ,,публике".
У свакодневним интеракцијама,свесно или несвесно,остављамо одређени утисак. Пружањем или давањем изажаја други дефинишу ситуацију и слику о нама,без обзира да ли смо покушавали да контролишемо такве изражаје.Поједнинац у односу са другима обично ће имати неки мотив да усмери и контролише своје понашање и тако на друге остави жељени утисак. (Спасић,1998:64,65)
,,Та се контрола најчешће постиже утицањем на дефиницију ситације до које други долазе,а то појединац може постићи тиме што ће,манипулишући властитом изражајношћу,створити код њих утисак који ће их навести да добровољно поступају у складу са таквим његовим планом." (Спасић.1998:65)
Из овог цитата запажам да појединац делујући на жељени начин достиже стање када га други третирају у складу са таквим понашањем,или пак мења њихово виђење комплетне ситуације,које би вероватно било другачије да појединац није контролисао своју експресивност. Он конструише онај однос са другима који му је у циљу. Тако може на пример створити ауторитет,стећи популарност или поштовање других. Следећи цитат нам показује да ,,публика",односно други учесници интеракције умногоме утичу на активност поједница.
,,Од сваког учесника се очекује да потисне своја непосредна,најдубља осећања и изрази онај поглед на ситуацију за који сматра да ће за друге бити макар привремено прихватљив." (Спасић:1998:69)
Дакле,појединац има своја интересовања,мотиве,виђење ситуације,али сви учесници интеракције заједнички прихватају моралне и вредносне образце, да би се избегли конфликти у различитом одређењу ситуације. Поштоваћемо оно што је за друге значајно,исто очекујући и од њих када приказујемо она питања и проблеме који су за нас битни.
Трећи цитат сам одабрала из разлога што сматрам да је најкључнији у погледу интеракција,јер нам показује да највећи део микро-односа у друштву,деловање и активности потичу првенствено од властитог виђења себе.
,,Појединчева почетна пројекција себе самог везује га за оно што жели да буде и захтева од њега да се одрекне свих претензија да буде нешто друго... Изгледа да је поједницу лакше да на почетку одабере врсту третмана који ће тражити од других и коју ће им сам пружити,него да накнадно,у току интеракције,промени већ установљени правац." (Спасић,1998: 70)
Имајући конкретну представу о себи, поједнац ће лакше започињати интеракцију,биће слободнији у изношењу својих ставова, другима ставити до знања које вредности подржава и тако одредити своје и туђе понашање. О томе да видимо себе на одређени начин,чак и поверујемо у такву слику, иако може бити далеко од праве истине,говорио је Чарлз Хортон Кули у концепту себе у огледалу. (Хараламбос,2002:15)
Интеракције,сусрети,вербална и невербална комуникација свакодневном животу дају смисао и испуњавају ону потребу човека да припада,буде део део друштва и развија свест о себи. Како ћемо приказати себе другима? Да ли онако какви смо заиста? Да ли ћемо придавати значај мишљењу других о нашем понашању? Сматрам да суштина односа међу људима и јесу идивидуалне разлике у друштвеним улогама.
Литература: Гофман Ерик,Представљање себе у свакодневном животу у И.Спасић,Интерпретативна социологија, 63-74