Карл Маркс
Предговор за >>Прилог критици политичке економије<<
Пре свега,желео бих да нагласим две ствари. Прва би била да је овај текст,Предговор за Прилог критици политичке економије штампан у склопу Марксове књиге "Прилог критици политичке економије" која је издата у Берлину 1859. године. А друга се односи на моје недељно саопштење. Дакле,ја ћу се у овом саопштењу концентрисати на пар реченица(цитата),које су на мене оставиле најјачи утисак читајући овај текст ,а које су по мени можда и суштина овог текста,а такође,моја концентрација ће бити уперена на објашњење тих цитата на основу мог читања,па тек онда разумевања.
Први цитат :
"Не одређује свест људи њихово биће,већ обрнуто,њихово друштвено биће одређује њихову свест."
-Ову реченицу(цитат) са разлогом стављам на прво место. Људи током свог живота често и понекад несвесно ступају у различите односе који су нужни и које неретко зависе од њихове воље. Ти односи јесу,како их Маркс назива,односи производње који одговарају тренутном степену развитка њихових производних снага(Маркс,К.,Ф. Енгелс,1971-1986;т20,331>). Сви ти односи заједно чине економску ,правну и политичку структуру друштва којој одговарају одређени облици друштвене свести(Mаркс,К.,Ф.Енгелс,1971-1986,:, т 20, 331>). И управо због тога Маркс каже: " Не одређује свест људи њихово биће,већ обрнуто,њихово друштвено биће одређује њихову свест"
Други цитат :
"На извесном ступњу свога развитка материјалне снаге долазе у противречје с постојећим односима производње,или,што је само правни израз за то,са односима својине у чијем су се оквиру дотле кретале. Из облика развијања производних снага ти се односи претварају у њихове окове. Тада наступа епоха социјалне револуције."
-Пре свега,овај цитат се надовезује на претходни,и могло би се рећи да је ово наставак првог цитата. Међутим, ја сам их раздвојио јер нам овај цитат казује нешто друго. Елем,као што сам поменуо у објашњењу првог цитата,постоје,са једне стране односи производње, а са друге,материјалне производне снаге тих односа. Међутим,у једном тренутку свога развитка производне снаге долазе у сукоб са производним односима. Када тај сукоб настане,производни односи више не представљају оквир у коме су се производне снаге кретале,већ се претварају у окове производних снага(Маркс,К.,Ф. Енгелс,1971-1986;т 20,331>). И тада,како Маркс каже,наступа епоха социјалне револуције.
Трећи цитат :
"Никада нека друштвена формација не пропада пре но што буду развијене све производне снаге за које је она довољно пространа,и никад нови,виши односи не наступају пре но што се материјални услови њихове егзистенције нису већ родили у крилу самог старог друштва. Стога човечанство поставља себи увек само оне задатке које може да реши,јер кад тачније посматрамо,увек ћемо наћи да се сам задатак рађа само где материјални услови за његово решење већ постоје или се бар налазе у процесу свог настајања."
-Овај трећи, и уједно и последњи цитат у склопу мог саопштења,је у принципу јасан и по мом мишљењу нема неке велике потребе за неким детаљнијим објашњењем,јер верујем да и сам цитат све говори и да је свима чисто јасан. Осврнућу се само на суштину . Дакле,Маркс верује и мисли, да у друштву никада нека појава не настаје пре него што се услови за њу створе. Такође,Маркс сматра да људи,или боље рећи човечанство,увек себи поставља задатке за чије решење услови већ постоје(Маркс,К.,Ф. Енгелс,1971-1986;т 20,331>).
Коришћена литература:
Карл,К.,Ф. Енглелс,1971-1986,:Дела,Просвета,Београд, т20 ,331>