У овом делу Маркс се бави догађајима који су се одиграли након "Фебруарске револуције" 1848 г. Аутор нам даје непосредну слику о друштвеним и политичким дешавањима у Француској. Важно је и да нагласим да овај феномен није остао усамљен већ се проширио толико да га и називају " Пролећем народа", а 1848 г. "Годину револуција".Ради бољег разумевања ове тематике мора да нагласим да је револуција из 1789 г. била револуција буржуазије док је ова револуција другачијег карактера ,ово је револуција пролетаријата.
Маркс нам даје увид у изузетно лош положај француског сељака који је био оптерећен разним порезима које је су још више угрожавали његову финансијску ситуацију. На то су донешене мере које би "помогле" сељацима а то је било отварање хипотекарних банака што је омогућило још дрскије израбљивање од стране капиталиста.Што показује и следећи цитат:
"Буржуаски поредак, који је почетком овога века пред новонасталу парцелу поставио као стражара, и ђубрио је ловорикама, тај поредак постао је вампир који јој сише крв из срца и мозак из главе, па је баца у хемијски котао капитала".(Маркс К., "Осамнаести бример Луја Бонапарте" 1977 90-91 стр)
Из овог цитата можемо закључити да је буржуазија злоупотребљавала своју власт за остваривање својих интереса ,а за то је користила своју политичку моћ. Осим тога можемо приметити и негативни ауторов однос према капитализму.Покушај одбране од тлачења буржуазије био је такозвани " Јунски устанак" међутим овај покушај револуције се завршио фијаском,а држава се поново вратила у своје старе облике "безочној владавини сабље и мантије" . Као последица тога пролетаријат је био називан странком анархије,социјализма и комунизма као и непријатељима друштва.
Из свега овога могу да закључим да нам је Маркс изнео једну комплетну слику капиталистичког друштва у успону нарочито доминацију буржуазије.Хтела бих да напоменем још да Диркемова критика да Маркс разликује само две класе бар у овом делу није оправдан што можемо закључимо из унутрашњих сукоба пролетаријата.Један од таквих примера је свакако лумпенпролетаријат који су престављао декласиране слојеве друштва (лумпен -дно друштва) који су били на страни буржуазије.