Подела рада, друштвена структура и промена у савременим друштвима
Недељно саопштење колегинице Наталије Стојичић посвећено чланку Вере Вратуше "‘Нова’ или ‘стара’ друштвена структурисања/раслојавања у Србији, бившим југословенским републикама и бившим друштвима реалног социјализма" из зборника који су уредили Младен Лазић и Слободан Цвејић Промене основних структура друштва Србије у периоду убрзане трансформације, објављено је недељу дана након првобитно предложеног рока (11. децембар у подне за закључну виртуелну дискусију о темама "друштвена структура и структурална промена на основама поделе рада" и "друштвена структурација и стратификација" и припрему дискусије уживо током комбинације предавања и вежби о теми "рад и подела рада у савременим друштвима" према Ажурираној верзија Плана наставе 2014 из Усо1), али на дан рока усвојеног гласањем 05. 12. 2014 (уп."Заокруживање" дискусија), и тиме заслужује похвалу за благовременост.
Није за похвалу чињеница што ауторка овог недељног саопштења није искористила могућност да погледа недељно саопштење о истом тексту објављено недељу дана раније и учећи се на грешкама других избегне да понови готово све ситније и крупније формалне и садржинске грешке раније објављених саопштења, осим што је именовала ауторку текста и његов наслов, без потребе два пута, поготово што је први пут употребила погрешан падеж. У ситније али због тога не мање неприхватљиве пропусте спада изостанак раздвајања текста на параграфа ради лакшег читања мањих целина (вероватно је колегиница имала техничких проблема приликом преношења текста из неког програма за процесирање текста у овај форум), навођење презимена уредника зборника уместо презимена аутора приказиваног текста у библиографским подацима на крају саопштења и повремено у главном делу текта, навођење читавог назива зборника уместо само године издања и цифре стране у загради са скраћеним подацима о изворнику иза цитираног или парафразираног текста, преузимање скраћених података о изворима које је користила ауторка приказиваног текста без напомене да се ради о преузимању и цифре стране у приказиваном изврнику.
У крупније недостатке истовремено формалне и садржинске спада не само одсуство самостално дефинисаног критеријума структурисања саопштења, од теоријског увода, преко избора и коментарисања одабраних цитата властитим редоследом и коментарима у средишњем делу саопштења, до теоријског закључка, него и неадекватно скраћено препричавање које без упућивања на изворник, додатно отежава да се разлучи које формалне и садржинске недостатке овог недељног саопштења треба да припишемо његовој ауторки, а које ауторки изворника.
Први пример, ауторка саопштења пише између осталога у својем приказу: "Инспирација за текст била су два наслова на исту тему, на коју су писали М. Лазић и С. Цвејић, а они гласе “Нова друштвена структурисања у Србији” и “Стратификацијске промене у Србији”. Сам придев “нова” у првом наслову је навео ауторку да преиспита контекст употребе овог придева. Други наслов ју је навео да изврши саму процену употребљавања речи “ново” тј. “старо”. Будући да анализа оба наслова укључује различите методе,овај текст нам говори којој методи, односно стратегији, да се приклоне (подвлачење В.В. због формулације која упућује на препоруку) истраживачи друштвених процеса структурисања/раслојавања када се ради о “усмеравању процеса очувања “старих” или реформисања “нових” друштвених односа” (Лазић М. , Цвејић С. , Промене основних структура друштва Србије у периоду убрзане трансформације, 47-48)".
У изворнику, међутим, између осталога пише: "Основна хипотеза (подвлачење, В.В. због формулације која упућује на проверавање претпоставке) овог рада је да се у основи првобитног наслова позива на пројектну конференцију – 'Нова друштвена структурисања у Србији' – налази приклањање(подвлачење, В.В.) конфликтној варијанти позитивистичког класно релационог теоријско-методолошког приступа анализи друштвених неједнакости између класа, као и да се у основи наслова коначног програма пројектне конференције – 'Стратификацијске промене у Србији' – налази приклањање (подвлачење, В.В.) консензуалној варијанти позитивистичког слојно градуалистичког теоријско-методолошког приступа анализи разлика између стратума. Заједнички друштвени именитељ конфликтне и консензуалне варијанте позитивистичког ...теоријско-методолошког приступа итраживању друштвене структуре/стратификације, јесте практичко-политичко класно становиште/ интерес од којега се полази у истраживање: очување или само реформисање односа друштвене репродукције живота "грађанског друштва" (Вратуша, у Лазић, Цвејић, 2013: 47-48).
Други пример неадекватног препричавања изворника: "...аутори цитата говоре да би такав начин производње (какав? прим. В.В.) доносио толико мали профит да не би дошло до формирања група које имају 'специфични интерес' (који интерес?, прим. В.В.) (Лазић М. , Цвејић С. , Промене основних структура друштва Србије у периоду убрзане трансформације, 56)".
У изворнику постоје изостављени делови реченица без којих није могуће да се одговори на питања у претходне две напомене: "У овом наводно 'новом' начину производње (на овом месту у значењу реално социјалистичког начина производње из претходне реченице, прим. В.В.) евентуални елементи капиталистичких односа акумулације профита, уколико уопште постоје, потпуно су подређени односима командно-планске производње (Лазић, 1986: 17; Lazic and Cvejic, 2011: 810), а постоји и 'системско'онемогућавање да се формирају значајније друштвене групе чији би 'специфични интерес' представљала приватизација (Лазић, 1994a: 136, наглашавање В.В.)" (Вратуша, у Лазић, Цвејић, 55-56).
С обзиром да изворник задаје толико муке аутирима недељних саопштења да га коректно препричају без "прескакања" управо кључних делова изворника неопходних за разумевање цитата или парафраза, очигледно треба да се припише стилским и другим слабостима изворника, које аутори саопштења треба да јасно идентификују и оштро критикују.
Након исправљања поменутих формалних и садржинских недостатака, позивам пре свега ауторку овог недељног саопштења и друге учеснике усо1 задужене за исти текст и за исту недељну тему , као и све заинтересоване за ову недељну тему, да продискутују:
1) који су главни аргументи у прилог и против тезе да анализа класне структуре савремених друштава представља истраживачку ситуацију у којој је јасније него у другима да истраживачи не могу да избегну а да не бирају страну у антагонистичком сукобу припадника великих друштвених групација који се боре да очувају, реформишу или радикално преобразе затечене хијерархијске односе класне поделе рада на наредбодавни и извршилачки и хијерархијске односе контроле економских средстава и услова репродукције друштвеног живота, те политичке моћи, власти и културног угледа који из њих произлазе?
2) које су главне сличности и разлике између консензуалне варијанте позитивистичког слојно градуалистичког приступа анализи разлика између стратума и конфликтне варијанте позитивистичког класно релационог приступа анализи друштвених неједнакости између класа са практичко-политичког становишта очувања или само квантитативног реформисања "старих" односа израбљивања и тлачења "грађанског (капиталистичког) друштва", с једне стране, и критичке варијанте приступа истраживању класних борби кроз историју, са практичко-политичког становишта превазилажења класне поделе рада и успостављања само потенцијално квалитативно "нових" односа „подруштвљеног човечанства“, с друге ?
Након дискусије о овим и другим питањима које сами поставите, приступите узајамном оцењивању и самооцењивању недељних саопштења у оквиру исте недељне теме и у оквиру других недељних тема које вас занимају, у циљу што темељитије припреме за полагање коликвијума, писање семинарског рада и његове одбране на испиту.
Smatram da je rad koleginice Stojicic jako sadrzan,opsiran i pokazuje razumevanje materije. Treba uzeti u obzir da koleginicina tema saopstenja nije ni malo laka,a u njenom odgovoru se vidi da je temeljno iscitala i potrudila se da razume tekst te da nam ga priblizi.Ocena 10.
Колегиница је јако добро приказала текст и објаснила најзначајнија питања, али због формалних грешака моја оцена је 9.
Чини ми се да је колегиница имала технићких проблема при објави саопштења, што не могу да узмем за зло. Сам текст задовољава основне норме и лепо је срочен, моја оцена 8.
Апсоутно су на месту претходни коментари колега који тврде да је недостатак овог недељног саопштења можда само недовољно искусно класификовање битних и мање битних проблема али то не бих узео за зло јер кроз читање саопштења се уочава разумевање прочитаног текста од стране ауторке недељног саопштења. Моја оцена је 8.