Према Милсу социолошка имагинација представља оспособљавање онога ко њоме располаже.Она представља мешање спољашњег и унутрашњег.Милс истиче и негативну страну социолошке имагинације коју представља искривљена слика коју човек ствара о себи и о свом друштвеном положају.Искривљена слика указује на човекову психологију.
"Непосредни плод имагинације прва поука којој нас учи друствена наука која ту имагинацију оличава јесте идеја да ће појединац бити у стању да схвати своје сопствено искуство и да одмери своју личну судбину једино поставивши се у оквиру свог времена,а да ће своје изгледе у животу бити у стању да процени једино кроз свест о изгледима свих оних јединки које се налазе у приликама као што су његове".
Поменути цитат појаснићу примером.Бракови данас и бракови пре педесет година се доста разликују.Некада мушкарац и жена нису били једнаки.Жена је била у подређеном положају.Данас је жена успела да се изједначи са мушкарцем.Појединац је суочен са временом у којем живи те лично искуство приписује том добу.Искуство је индивидуална ствар.
"Можда је најплоднија дистинкција којом оперише социолошка имаги-нација она која ситуације дели на "личне, приватне тешкоће, условљене среди-ном у којој се живи", и на "јавне, друштвене проблеме, који извиру из со-цијалне структуре".
Поменута дистинкција представља основно оруђе социолошке имагинације као и суштину свих класичних дела из области науке.Јавља се паралела између личних и јавних проблема.Лични проблеми базирани су на локалну средину.По Милсу лични проблеми доводе до изражаја људски карактер и однос људи са другим људима.Решење овог проблема лежи у самом појединцу.
Јавни проблеми се односе на глобалну средину.Представљају средине организоване у институције које једна другу допуњују и постају део друштвеног и историјског живота.Како би објаснио и допунио поменуту дистинкцију Милс је навео пар примера:незапосленост,брак,град и рат.
"Све док је привредни систем такав да у њему долази до појаве криза, проб-лем незапослености је нешто што није могуће решити личним настојањима појединаца".
Привредни систем може запасти у период кризе,може се јавити висока стопа незапслености.На поменуте проблеме појединац не може утицати сам,мора се створити група која ће временом прерасти у организацију и борити се против система.