Подела рада, друштвена структура и промена у савременим друштвима

 
 
Picture of Pavle Kerkez
Lazić, M. ,Cvejić, S. ,Promene osnovnih struktura društva Srbije u periodu ubrzane transformacije
by Pavle Kerkez - Thursday, 11 December 2014, 10:04 PM
 

Autorka teksta izučava radove Cvejića i Lazića, kao i to da li je primereno nazivati strukturne promene društva u Srbiji „novim“.

„Klase čine društvenu hijerarhiju zasnovanu na razlikama u posedovanju/kontroli različitih oblika kapitala: ekonomskog, organizacionog i kulturnog“(Lazić, M. , Cvejić, S. , Promene osnovnih struktura društva Srbije u periodu ubrzane transformacije , 54. )

 

Lazić i Cvejić, operacionalizuju pojam kapitala

je pod snažnim uticajem francuskog sociologa Burdijea,

koji kapital poistovećuje sa „akumulisanim radom“, a njegove razne oblike sa „resursima“, to jest materijalnim i nematerijalnim „stvarima“. Na osnovu ova tri oblika kapitala, Cvejić u svom tekstu (Cvejić, 2012b: 146) razdvaja 7 osnovnih klasa/slojeva u društvu: 1. društveni sloj- krupni i srednji preduzetnici, viši i srednji direktori, plitičari; 2. sloj- mali i mikro preduzetnici, nižu direktori, krupni poljoprivrednici; 3. sloj- stručnjaci, samozaposleni i slobodne profesije i niži rukovodioci sa univerzitetskim obrazovanjem; 4. sloj- službenici, tehničari, samozaposleni, slobodne profesije i niži rukovodioci bez univerzitetskog obrazovanja; 5. sloj- VKV i KV ne/manuelni radnici; 6. sloj- PKV i NKV ne/manuelni radnici; 7. sloj- Sitni privatni poljoprivrednici.

 

Ovaj spisak kategorija za razvrstavanje ispitanika u klase/slojeve prema njihovom društveno ekonomskom statusu, samo  se malo menjao kroz vreme. Spisak kategorija iz 1989. se za samo nekoliko kategorija razlikuje od spiska kategorija iz 2012. To su kategorije krupnih i srednjih preduzetnika, kao i krupnih poljoprivrednika i mikro preduzetnika.

 

“Ove kategorije (osim ‘mikro preduzetnika’) pojavile su se po prvi put

u anketama sprovedenim 1993. i 1997. godine, dakle u vreme koje Lazić (2000:

130) poput Cvejića (2005: 73) opisuje kao vreme ’blokirane’ post-socijalističke

transformacije“ (Lazić, M. , Cvejić, S. , Promene osnovnih struktura društva Srbije u periodu ubrzane transformacije, 55. )

 

Lazić i Cvejić smatraju da se u ovom periodu sveukupni društveni monopol konvertovao u međusobno povezanu ekonomsku i političku dominaciju u rukama partijsko-državne nomenklature ili kolektivno vlasničke klase u  “novom” klasnom načinu proizvodnje socijalističkog društva, u kojem postoji„sistemsko“ onemogućavanje da se formiraju značajnije društvene grupe čiji bi „specifični interes“ predstavljala privatizacija. Međutim, istraživanje samog Lazića govore da je „tokom prve polovine devedesetih godina dve trećine elitnih preduzetnika poticalo iz bivše vladajuće grupe“ (Lazić, u Lazić (ur.), 1994b, 2011: 152), što potvrđuje njegovo postojanje, kao i to da sedmočlana podela klasa/slojeva u ovom periodu nije kvalitativno “nova”, već “stara”, i da se samo transformisala.

 

“Formalno-pravno gledano, mogućnost transformisanja tzv. stare

sitne buržoazije, malih preduzetnika i poljoprivrednika u spisku kategorija, u

srednju i krupnu buržoaziju ili srednje i krupne preduzetnike i poljoprivrednike

u spisku kategorija, otškrinuta je već 1953. godine Novim ustavom FNRJ

(Novi ustav FNRJ, 1953), a potpuno otvorena amandmanom na Ustav SFRJ iz

1963. godine (Ustav SFRJ, 1963).” (Lazić, M. , Cvejić, S. , Promene osnovnih struktura društva Srbije u periodu ubrzane transformacije, 56. )

 

Ovim pravnim dokumentima je legalizovano unajmljivanje tuđe radne snage. Zbog zakonskih ograničenja i izbegavanja poreza, najveći deo

najamnih radnika je angažovan u sivoj i crnoj ekonomiji, čime je povećavana eksploatacija najamnih radnika izvan porodice, čime nastaju kapitalistički zakupci i industrijski kapitalisti.

 

“Sedmočlana klasifi kacija Lazića i Cvejića konstruisana za potrebe analize

procesa strukturisanja/stratifikovanja u Srbiji, takođe sakriva postojanje i uticaj

na ove procese u Srbiji, bivšim jugoslovenskim republikama i bivšim društvima

‘realnog socijalizma’, lokalno odsutne svetske vladajuće klase.” (Lazić, M. , Cvejić, S. , Promene osnovnih struktura društva Srbije u periodu ubrzane transformacije, 57. )

 

U cilju uvećanja i očuvanja svetskih resursa pod svojom kontrolom, transnacionalna finansijska oligarhija, u poduhvatu nasilne kapitalizacije, je u savezu sa kompradorskom elitom vršila svoj uticaj na promene unutar društvene strukture. (Milić, A. , Društvena transformacija i strategije društvenih grupa: svakodnevica Srbije na početku trećeg milenijuma, 76.)

 

Ovde se stvara podela između kompradorske buržoazije i njenih interesa (koji leže u pomaganju ovoj transnacionalnoj oligarhiji i profitu od toga), i nasuprot njoj, nacionalne buržoazije i njenih interesa (razvijanje domaće industrije). Ovo su dve klase. Nalazi su samog Cvejića da društvo u Srbiji postepeno „klizi ka bipolarnom

modelu tj. ka zaoštravanju klasnih odnosa“ (Cvejić, 2006: 132) i da se „regrutacijski

krug za viši sloj sve više zatvara u relaciji viši sloj – stručnjački sloj“ (Cvejić,

2012b: 151).

“Izostajanjem operacionalizacije dvoklasnog modela, ne gubimo

li osnovni kriterijum za razlikovanje između „starog“ strukturisanja, sličnog za

celokupnu klasnu predistoriju čovečanstva – osim promene oblika organizacije

temeljnog proizvodnog odnosa izrabljivanja i tlačenja jednih pripadnika ljudskog

roda od strane drugih pripadnika ljudskog roda – od potencijalno kvalitativno

„novog“ strukturisanja u okolnostima prevaziđene klasne podele rada?” (Lazić, M. , Cvejić, S. , Promene osnovnih struktura društva Srbije u periodu ubrzane transformacije , 57. )

 

Zaključak je da u Srbiji nije došlo do bilo kakvih kvalitativno drugačijih promena u strukturisanju, već da je došlo samo do kvantitativnih promena u okviru starog klasnog strukturisanja.

 

Literatura:

 

Lazić, M. , Cvejić, S. , Promene osnovnih struktura društva Srbije u periodu ubrzane transformacije

 

Milić, A. , Društvena transformacija i strategije društvenih grupa: svakodnevica Srbije na početku trećeg milenijuma

Picture of Vera Vratuša
Re: Lazić, M. ,Cvejić, S. ,Promene osnovnih struktura društva Srbije u periodu ubrzane transformacije
by Vera Vratuša - Tuesday, 16 December 2014, 5:16 PM
 

Недељно саопштење  колеге  Павла Керкеза посвећено неименованом тексту неименоване ауторке из зборника који су уредили Младен Лазић и Слободан Цвејић Промене основних структура друштва Србије у периоду убрзане трансформације, објављено је на дан предложеног рока (11. децембар  у подне за закључну виртуелну дискусију о темама "друштвена структура и структурална промена на основама поделе рада" и "друштвена структурација и стратификација" и припрему дискусије уживо током комбинације предавања и вежби о теми "рад и подела рада у савременим друштвима" према Ажурираној верзија Плана наставе 2014 из Усо1) и тиме заслужује похвалу за благовременост.

Није за похвалу чињеница што је колега  поновио готово све ситније и крупније формалне и садржинске грешке раније објављених саопштења (од навођења презимена уредника зборника уместо презимена аутора приказиваног текста и навођења читавог назива зборника уместо само године издања у загради са скраћеним подацима у изворнику иза цитираног или парафразираног текста, преко поменутог неименовања текста и аутора приказиваног изворника у библиографским подацима на крају текста и помињања још једног зборника истог издавача који није коришћен у недељном саопштењу, до одсуства теоријског увода, напора да се одабрани цитати властитим редоследом и коментарима повежу у средишњем делу саопштења , као и теоријског закључка. Недостаје и коректно упућивање на изворник када уместо властитог коментара одабраних цитата, аутор недељног саопштења препричава изворник. Неадекватно скраћено препричавање са пуно штампарских грешака, додатно отежава да се разлучи које формалне и садржинске недостатке овог недељног саопштења треба да припишемо његовом аутору, а које ауторки изворника који је очигледно пун слабости које аутор саопштења треба да јасно идентификује и оштро критикује.

Након исправљања поменутих формалних и садржинских недостатака и пребацивања текста у ћирилично писмо ради претраживача форума подешеног на то писмо, позивам пре свега  аутора овог недељног саопштења  и друге учеснике усо1 задужене за исти текст и за исту недељну тему , као и све заинтересоване за ову недељну тему,  да продискутују:

1) који су главни аргументи у прилог и против тезе неименоване ауторке неименованог текста да анализа класне структуре представља истраживачку ситуацију у којој је јасније него у другима да истраживачи не могу да избегну а да не бирају страну у антагонистичком сукобу  припадника великих друштвених групација који се боре да очувају, реформишу или радикално преобразе постојеће хијерархијске односе класне поделе рада на наредбодавни и извршилачки и хијерархијске односе контроле економских средстава и услова репродукције друштвеног живота, те политичке моћи, власти и културног угледа који из њих произлазе?

2) које су главне сличности и разлике између консензуалне варијанте позитивистичког слојно градуалистичког приступа анализи разлика између стратума и конфликтне варијанте позитивистичког класно релационог приступа анализи друштвених неједнакости између класа са практичко-политичког становишта очувања или само квантитативног реформисања "старих" односа израбљивања и тлачења "грађанског (капиталистичког) друштва", с једне стране, и критичке варијанте приступа истраживању класних борби кроз историју, са практичко-политичког становишта превазилажења класне поделе рада и успостављања потенцијално квалитативно "нових"  односа „подруштвљеног човечанства“, с друге ?

Након дискусије о овим и другим питањима које сами поставите, приступите узајамном оцењивању и самооцењивању недељних саопштења у оквиру исте недељне теме и у оквиру других недељних тема које вас занимају, у циљу што темељитије припреме за полагање коликвијума, писање семинарског рада и његове одбране на испиту.

Picture of Ana Spužić
Re: Lazić, M. ,Cvejić, S. ,Promene osnovnih struktura društva Srbije u periodu ubrzane transformacije
by Ana Spužić - Saturday, 10 January 2015, 10:09 PM
 

Колега је јако добро представио своју тему, једине замерке су штампарске грешке и формални пропусти, и због тога је моја оцена 9.

Picture of Marko Kasalica
Re: Lazić, M. ,Cvejić, S. ,Promene osnovnih struktura društva Srbije u periodu ubrzane transformacije
by Marko Kasalica - Friday, 9 January 2015, 8:55 PM
 

Поштовани колега, мислим да сте задовољавајуће одрадили ово недељно саопштење и дотакли се битних ствари. Због неких формалних пропуста моја оцена је 8.

Picture of Ninoslav Gajic
Re: Lazić, M. ,Cvejić, S. ,Promene osnovnih struktura društva Srbije u periodu ubrzane transformacije
by Ninoslav Gajic - Friday, 9 January 2015, 10:26 PM
 

Поштовани колега, за сваку похвалу је што сте поставили своје саопштење на време као и што сте издвојили кључне цитате, изостаје само Ваше мишљење о изворном делу стога оцена 9.

Picture of Natalija Stojičić
Re: Lazić, M. ,Cvejić, S. ,Promene osnovnih struktura društva Srbije u periodu ubrzane transformacije
by Natalija Stojičić - Saturday, 10 January 2015, 10:24 PM
 

Колега и ја смо имали исту тему и стога разумем како неке недостатке тако и добре стране овог рада. Ако узмемо у обзир тежину наше теме и да се колега потрудио да што јасније објасни своје схватање, и садржински и визуелно, моја оцена је 10.